Грудень 2024

Вульвовагінальний кандидоз або «молочниця»

Автор:Левенець Христина ВасилівнаЛікар акушер-гінеколог

Illustration

Молочниця – це народна назва хвороби, яка у медичній літературі має назву вагінальний кандидоз або кандидозний вульвовагініт. Що це таке. Вагінальний кандидоз це інфекція, яку спричиняє дріжджеподібний гриб роду Candida. Свою народну назву захворювання отримало через характерні білі плями, які можуть з’являтися на слизових оболонках, або виділення, схожі на сирну масу.Згідно зі статистикою, кожна третя жінка хоча б раз у житті відчувала неприємні симптоми та проходила лікування вагінального кандидозу.
Патогенні мікроорганізми, які спричиняють молочницю, в нормі знаходяться в організмі кожної людини. Однак, якщо імунітет ослаблений, гриби роду Сandida починають неконтрольовано розмножуватися. У такому випадку розвивається вагінальний кандидоз.

Фактори ризику появи вагінального кандидозу:

● Антибіотики – більшість антибіотиків вбивають широкий спектр бактерій, у тому числі тих, які зазвичай живуть у піхві та захищають її від надмірного розмноження мікроорганізмів. Тому деякі жінки під час приймання антибіотиків схильні до розвитку грибкових інфекцій.● Гормональні контрацептиви – ті, які містять гормон естроген. ● Ослаблена імунна система – вульвовагінальний кандидоз частіше зустрічається у людей, які мають ослаблену імунну систему через ВІЛ або вживання певних ліків, стероїдів, хімієтерапії, препаратів після трансплантації органів тощо.● Вагітність. Вагінальні виділення стають більш помітними під час вагітності, хоча це не завжди є причиною їх виникнення. ● Діабет. Жінки з діабетом піддаються більшому ризику, особливо якщо рівень цукру у крові не контролюється належним чином.● Статева активність – кандидоз не є інфекцією, що передається статевим шляхом. Він може виникнути також у жінок, які ніколи не були сексуально активними. Та переважно зустрічається у тих, які ведуть статеве життя.● Недотримання правил гігієни – недостатнє чи надмірне очищення органів статевої системи може призвести до виникнення цього захворювання.

Які ж симптоми кандидозного вульвовагініту є:

● Свербіж чи подразнення вульви та ділянки навколо вагінального отвору.● Біль при сечовипусканні.● Біль та дискомфорт під час статевого акту.● Почервоніння чи набряк тканин вульви та піхви.● Аномальні вагінальні виділення: білі грудкуваті, подібні до сиру, або водянисті. Хоча іноді вони відсутні.
Проте, подібні симптоми можуть з’являтися і при інших запальних процесах, а не лише при кандидозі. Тому при їх появі дуже важливо звернутися до лікаря для ретельного обстеження.

Що таке хронічний або кандидоз, що рецидивує

Від 5 до 9% жінок мають рецидиви дріжджових інфекцій, що визначаються як три чи більше підтверджених інфекції на рік.Як і при первинному вагінальному кандидозі, важливо правильно діагностувати й повторні випадки. Жінка, у якої часто спостерігаються ознаки та симптоми подразнення або свербежу вульви чи піхви, повинна пройти обстеження у лікаря. Він має переконатися, що ці симптоми спричинені саме грибками, а не іншими поширеними проблемами. Наприклад, це можуть бути інші вагінальні інфекції, алергічна реакція.
Справа в тім, що більшість вагінальних дріжджових інфекцій спричинені грибком під назвою Candida albicans. Хронічні або інфекції, що рецидивують, часто зумовлені одним із менш поширених видів Candida, наприклад Candida glabrata або Candida krusei. У жінок з симптомами, які часто повторюються, завжди слід ідентифікувати ці менш поширені види, якщо вони є. Оскільки для їх лікування використовуються різні ліки. Фахівці не рекомендують самолікування та проводити лікування статевого партнера, якщо у нього немає характерних скарг.

Профілактика вагінального кандидозу

Профілактика це найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої недуги. Для цього слід дотримуватися певних правил, які розробили спеціалісти.- Обирайте вільну білизну з натуральних тканинБілизна має бути на 85-90% виготовлена з бавовни чи інших натуральних тканин. Вона дозволяє шкірі дихати та підтримувати оптимальний рівень вологості. Синтетика, навпаки, створює парниковий ефект. У таких умовах розмноження дріжджових грибів пришвидшується у кілька разів.- Дотримуйтесь правил особистої гігієни- Відмовтеся від спринцювань, уникайте використання прокладок і тампонів з ароматизаторами, вчасно змінюйте мокрий купальник.- Приймайте антибіотики виключно за показами та призначенням лікаря.
Пам’ятайте, що при появі будь-яких незрозумілих симптомів, в жодному разі не намагайтеся самостійно призначати собі лікування. Зверніться до лікаря за адекватною діагностичною та лікувальною допомогою. А спеціалісти «CenterUP» допоможуть вам у цьому.