Жовтень 2024

Синдром полікістозних яєчників

Автор:Левенецька Христина ВасилівнаЛікар акушер-гінеколог

Illustration

Синдром полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ або PCOS) – поширене ендокринне захворювання серед жінок будь-якого віку, починаючи від пубертату до менопаузи. Розповсюдженість складає 6-19%. Щороку вересень традиційно вважається місяцем обізнаності про це захворювання.

Які причини виникнення цього синдрому.

Попри численні дослідження, досі остаточно вчені не з’ясували у чому ж причина виникнення полікістозу.Проте відомо, що на розвиток захворювання значною мірою впливає спадковість.Полікістоз розвивається через вироблення надмірної кількості чоловічих гормонів – андрогенів. Особливо тестостерону, який в нормі синтезується в кожної здорової жінки, проте в менших обсягах.Приблизно раз на місяць яєчники мають утворювати структуру під назвою «фолікул». Він росте, продукує гормони з якого потім виходить яйцеклітина. Це називається «овуляцією». Але у жінок з СПКЯ через зміни рівня гормонів, яєчник утворює багато маленьких фолікулів, тобто кіст, замість одного великого. Саме через це явище синдром отримав таку назву.

Симптоми, що вказують на полікістоз:

-Нерегулярний менструальний цикл – менше як 8 менструацій за рік.-Набір ваги та ожиріння.-Оволосіння за чоловічим типом (гірсутизм) – поява густого темного волосся над верхньою губою, на підборідді, грудях чи животі.-Акне – висипання на обличчі та підвищена жирність шкіри.-Випадіння волосся на голові.

Які ризики несе за собою СПКЯ?

-непліддя-цукровий діабет-підвищена схильність до розвитку серцево-судинних захворювань-апное уві сні – тимчасова зупинка дихання під час сну-депресія та тривожність-розлади харчової поведінки, а саме переїдання та булімія-знижене лібідо

Як допомогти собі при вже встановленому діагнозі?

-Зменшити споживання продуктів з високим вмістом цукру, натомість обирати їжу з низьким глікемічним індексом: цільні злаки, овочі, бобові.-У раціон додавати лише корисні жири: авокадо, оливкова олія, горіхи.-Підтримувати оптимальну вагу. Навіть незначне зниження маси тіла допоможе полегшити симптоми захворювання.-Забезпечити організм достатньою кількістю білка, клітковини, вітамінів та антиоксидантів.-Здоровий сон.

Чи потрібно звертатися до лікаря?

Так, при виявленні будь-яких з перелічених вище ознак. Оскільки СПКЯ це не лише наявність кіст в яєчниках, а й сукупність симптомів, які можуть поєднуватися між собою та мати декілька варіантів проявів. Тому саме акушер-гінеколог зможе правильно провести діагностику та підібрати індивідуальний план лікування.

Чи потрібно звертатися до лікаря?

-Нормалізація менструального циклу,-Відновлення фертильності при плануванні вагітності,-Корекція косметичних проявів,-Зниження ваги.Варто пам’ятати, що цей синдром також оповитий низкою міфів. Тому запрошуємо на візит до лікаря у медичний CenterUP, де ми їх розвіємо та дамо відповіді на ваші запитання.