Грудень 2024

Скринінг раку шийки матки. Чому так важливо його робити?

Автор:Левенець Христина ВасилівнаЛікар акушер-гінеколог

Illustration

Скринінг раку шийки матки. Чому так важливо його робити?

В Україні смертність від раку шийки матки посідає перше місце у жінок 18-29 років і складає 12%. А у жінок віком 30-54 роки – знаходиться на другому місці і становить 14%. Однак це захворювання можна профілактувати за допомогою своєчасного огляду та регулярного скринінгу. Скринінг раку шийки матки – це низка діагностичних досліджень, спрямованих на раннє виявлення передракових чи ракових змін клітин шийки матки у жінок без наявних симптомів.

Фактори ризику раку шийки матки, серед яких:

Пов’язані з інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ)Ранній початок статевого життя.Кілька статевих партнерів.Статевий партнер високого ризику.Інфекції, що передаються статевим шляхом. Наприклад: хламідіоз, генітальний герпес, баквагіноз тощо.Наявність раку вульви чи піхви в минулому.Знижений імунітет, ВІЛ.Не пов’язані з ВПЛ:Низький соціально-економічний статус.Застосування комбінованих гормональних контрацептивів ≥5 років у ВПЛ-позитивних жінок.Тютюнопаління.Спадковість.

Яка профілактика захворювання раку шийки матки існує.

Первинна:Вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) жінок і чоловіків.Використання бар’єрних методів контрацепції.Вторинна:Щорічні гінекологічні огляди для жінок.

Які методи скринінгу цього захворювання є:

1.ПАП-тест – цитологічне дослідження шийки матки.2.Звичайне цитологічне дослідження – не те саме, що ПАП-тест методом рідинної цитології. Основна відмінність – у способі фіксації матеріалу. Результат рідинної цитології – максимально точний та інформативний. Він дозволяє виявити та вчасно пролікувати передракові стани, не допускаючи подальшого розвитку.Тест на вірус папіломи людини (ВПЛ).Зараження ВПЛ високого онкогенного ризику може призвести до виникнення раку шийки матки. Інфекція підступна і може жодним чином не проявитися тривалий час, навіть під час огляду в гінеколога. Оскільки більшість жінок можуть не здогадуватися, що мають ВПЛ, важливо час від часу проходити тестування на наявність вірусу.Тест проводиться з метою перевірки наявності ДНК вірусу в клітинах шийки матки. Процедура збору клітин для аналізу відбувається однаково – як у випадку тесту на ВПЛ, так і для ПАП-тесту.

Як підготуватися до ПАП-тесту або тесту на ВПЛ?

ПАП-тест чи тест на визначення ВПЛ не роблять під час менструації. Якщо у найближчі 2 дні вам призначили тестування, краще:не промивати піхву водою чи іншими розчинами;не користуватися вагінальними тампонами;утриматися від статевих контактів за 2-3 дні до аналізу;не використовувати лікарські засоби або креми, які призначені для застосування у піхву за кілька днів до процедури;до проходження тесту за пару годин не мочитися.Важливо. Любі жінки, обов’язково проходьте регулярні медичні огляди, адже це є ключем до збереження здоров’я. У медичному CenterUP ви зможете пройти огляд у гінеколога, отримати необхідні рекомендації та лікування у разі виявлення захворювання.