Травень 2025
Автор:Сало-Грабовецька Анастазія ВолодимирівнаЛікар акушер-гінеколог, лікар УЗД
Овуляторний синдром — це сукупність симптомів, що виникають у жінки приблизно в середині менструального циклу, під час виходу яйцеклітини з фолікула (овуляції). Цей фізіологічний стан спостерігається у 20–30% жінок репродуктивного віку.
У західних країнах овуляторний синдром позначається німецьким словом «mittelschmerz», що означає «середній біль», який і є головною ознакою патології. Від болю іншого типу його відрізняє однобічний характер, а також чіткий зв’язок саме з серединою менструального циклу — приблизно за 14 днів до початку менструації.
Основні симптоми:
- тягучий або колючий біль внизу живота з одного боку. Того, де є овулюючий яєчник;- підвищення базальної температури тіла;- незначне кровомазання або виділення з домішками крові;- підвищення лібідо;- іноді відчуття болю та дискомфорту під час статевого акту;- зміна характеру цервікального слизу. Він стає тягучим і прозорим, схожим на яєчний білок;- тривалість від декількох годин до 2 діб.
Причини болю:
- розрив фолікула: коли яйцеклітина виходить із фолікула, цей процес може викликати невелике подразнення та біль;- подразнення черевної порожнини: під час виходу яйцеклітини в черевну порожнину може виділятися рідина або навіть кров, що призводить до тимчасового подразнення тканин;- спазми маткових труб: в деяких випадках маткові труби можуть скорочуватися, викликаючи неприємні відчуття або біль.
Діагностика:
Діагноз овуляторного синдрому встановлюють через виключення низки інших захворювань та причин болю. Для цього потрібно провести стандартне гінекологічне обстеження. Інколи лікарі призначають додаткову діагностику — ультразвукове дослідження органів малого таза, клінічний аналіз крові тощо.
Як впоратися з овуляторним синдромом?
Найпростіший спосіб впоратися з овуляторним болем — застосовувати знеболювальні засоби. У багатьох випадках овуляторний біль можна усунути без ліків. Допоможе гаряча ванна або грілка. Тепло розширює судини та зменшує вираженість спазму.
Коли звертатися до лікаря?
Якщо біль сильний, триває понад 2 дні, супроводжується гарячкою або рясними виділеннями, це може свідчити про інші захворювання: апендицит, кісти, запальні процеси. У такому разі обов’язково потрібна консультація лікаря.
Турбує біль під час циклу?
Записуйтесь на прийом до гінеколога у медичний центр CenterUP і наші спеціалісти радо допоможуть розібратися, що відбувається у вашому організмі.
Записатися на огляд до наших гінекологів можна на сайті або на рецепції за номером: 067 2870723
Поділитися в соцмережах: