Грудень 2024
Кардіотокографія плоду (КТГ) – сучасний та абсолютно безпечний метод функціональної діагностики, який дозволяє оцінити внутрішньоутробний стан плоду під час вагітності та пологів. КТГ є важливим обстеженням, яке допомагає лікарям отримати цінну інформацію про стан здоров’я малюка та вчасно виявити можливі проблеми.Обстеження проводиться за допомогою датчиків, які розташовуються на животі вагітної жінки. Отримані сигнали зображуються на калібрувальній стрічці.
До них належать:- частота серцевих скорочень плоду: за допомогою датчика з ефектом Доплера,- тонус матки: реєстрація здійснюється за допомогою тензометричного датчика,- фіксація рухів плоду.
Мета тесту:
- оцінити стан серцево-судинної системи плода- своєчасно виявити гіпоксію, тобто недостатнє постачання кисню плода та запобігти можливим ускладненням цього стану- під час вагітності та пологів оцінити адекватність скорочень матки та реакцію серцевої діяльності плода на перейми- моніторити стан малюка у період пологів.
Коли потрібно робити кардіотокографію?
Рекомендовано проводити КТГ з 32-го тижня вагітності, коли серцево-судинна система плода вже достатньо розвинута та має стабільний ритм серцевих скорочень. Проте в окремих випадках кардіотокографію можуть проводити й на ранніх термінах, якщо виникають підозри на можливі проблеми зі здоров’ям дитини. Вона рекомендована як скринінгова програма, але у разі ускладненої вагітності – це дослідження лікар призначає додатково.
Кардіотокографія плоду відбувається наступним чином:
- КТГ проводять у період активності плоду, вагітна займає зручне положення сидячи або напівлежачи так, щоб матка не перешкоджала кровотоку в нижній порожнистій вені, стан жінки при цьому має бути спокійним, тож необхідно максимально виключити будь-які подразники, до живота приєднують датчики спеціального апарату. - Вони з’єднані із пристроєм, що записує дані про частоту серцевих скорочень плоду, фіксує активність мускулатури матки та реакції плоду на її скорочення, рух самого плоду фіксує жінка, натискаючи пальцем на спеціальну кнопку. Кнопка розташована на пульті на досить довгому гнучкому дроті, тож тримати пристрій можна у будь-якому положенні, процедура може тривати орієнтовно 20 хвилин.
КТГ інтерпретується за спеціальною шкалою Фішера в балах. Сучасні фетомонітори автоматично обчислюють дані запису та виставляють оцінку. Максимальна кількість балів становить 10, що вказує на відмінний стан плода.
Чи потрібна підготовка до кардіотокографії
Цей метод діагностики не потребує спеціальної підготовки, але є кілька рекомендацій:- Обов'язково поїжте перед обстеженням. Адже голод, зазвичай, впливає на активність плода.- Перед процедурою відвідайте вбиральню, щоб почуватися комфортніше під час процедури.- Намагайтеся бути розслабленими та спокійними, адже ваш емоційний стан також може впливати на малюка.
Переваги КТГ:
- дозволяє швидко та ефективно оцінити стан плоду, виявити наявні проблеми та вжити заходів щодо їх усунення або зменшення наслідків;- є абсолютно безпечним для майбутньої матері та плоду, адже при його проведенні не виникає ніякого шкідливого випромінювання чи іншого негативного впливу на організм, не відбувається інвазивного втручання тощо;- у процесі проведення кардіотокографії відсутні будь-які неприємні відчуття.
Варто пам’ятати, що кардіотокографія це важливий інструмент для контролю стану плода під час вагітності. У «CenterUP» ваша вагітність – це наша турбота. З нами вам буде спокійно, затишно і комфортно. Записуйтеся до наших лікарів на консультацію.
Поділитися в соцмережах: