Антифосфоліпідний синдром (АФС) – це системний автоімунний розлад із широким спектром судинних та акушерських проявів. Причина – імунна система виробляє антитіла проти власних білково-фосфоліпідних комплексів. До складу оболонки кожної клітини, зокрема і тромбоцитів, тобто клітини крові, які відповідають за згортання, входять фосфоліпіди. При АФС імунна система помилково розпізнає їх як щось чужорідне та починає «атакувати», виробляючи антитіла. І, як наслідок, тромбоцити «склеюються», утворюючи тромби.
Яке значення має АФС при вагітності?
У вагітних ці антитіла вражають судини, які кровопостачають плаценту та плід. Тому можуть виникати ускладнення:– прееклампсію: це одне з найпоширеніших ускладнень при АФС у вагітних. Прееклампсія характеризується високим кров’яним тиском, набряками та наявністю білка в сечі. Вона може спровокувати небезпечні для життя стани як для матері, так і для дитини.– проблеми з плацентою: АФС може стати причиною плацентарної недостатності. Це стан, при якому плацента не може належно забезпечувати дитину киснем і поживними речовинами.– ризик втрати вагітності: жінки з АФС мають збільшений ризик переривання вагітності, особливо у другому триместрі. АФС є визнаною та досить частою проблемою звичного невиношування вагітності. Також існує ризик передчасних пологів.– затримка росту плоду: АФС може вплинути на розвиток плоду.– тромботичні ускладнення: АФС підвищує ризик утворення тромбів, які негативно впливають на вагітність та здоров’я матері.
Діагностика
Для остаточного встановлення діагнозу АФС необхідна наявність принаймні однієї клінічної ознаки та однієї лабораторної зміни.
До клінічних критеріїв належать:
Тромбоз судин – тобто 1 або більше підтверджені випадки закупорення артерій, вен або капілярів будь-якої тканини чи органа.
Акушерська патологія :
1 або більше завмерлі вагітності після 10-го тижня вагітності при нормальній будові організму плоду.Або1 або більше передчасні пологи до 34-го тижня вагітності спровоковані прееклампсією, еклампсією чи тяжкою плацентарною недостатністю.Або3 або більше спонтанні викидні у терміні до 10 тижнів вагітності.
Лабораторні критерії містять визначення у плазмі крові вовчакового антикоагулянта, вмісту антифосфоліпідних антитіл та асоційованих білків, зокрема антикардіоліпінових антитіл, антитіл до глікопротеїну.Лікування антифосфоліпідного синдрому, особливо перед та під час вагітності, зосереджується на запобіганні ускладнень, які можуть виникнути внаслідок цього стану. Саме тому важливо вчасно готуватися до вагітності та ретельно за нею спостерігати.Тож, якщо ви плануєте стати мамою чи вже вагітні, запрошуємо вас у CenterUP. Маємо профілактичні чек-апи “Планую бути мамою” та комплексні пакети з преміального ведення вагітності.Більше деталей на нашому сайті або за номером: +380 (67) 287 07 23.
Поділитися в соцмережах: