У дитини раптом виникло блювання. Або діарея. Або і те і інше. Як діяти? Як допомогти малюкові?

Найчастіше така ситуація виникає внаслідок потрапляння інфекційного збудника в шлунково-кишковий тракт. Переважно це вірус, зрідка може бути бактерія.
Зараження відбувається фекально-оральним шляхом. Це означає, що інфекційний агент, який виділився з організму разом з випорожненням хворого чи носія (того, хто не має симптомів, але має вірус/бактерію), потрапляє в організм іншої людини через ротову порожнину. Звичайно, безпосередньо такого не стається. Патоген потрапляє в організм через посередників: разом з їжею, рідиною чи через непомиті руки, які торкалися поверхонь, де був інфекційний збудник. Це можуть бути поручні в транспорті, поверхні столів, ручки дверей.
З цього робимо висновок: завжди миймо руки перед вживанням чи приготуванням їжі, після вулиці, відвідування громадських місць, вбиралень. В першу чергу це захист себе, а також це турбота про своє оточення, адже Ви можете бути носієм чи перебувати в інкубаційному періоді, самі того не знаючи. Ще одним способом профілактики є вакцинація від ротавірусу – одного з найчастіших збудників кишкових інфекцій.
Іншим шляхом потрапляння збудника в організм є повітряно-краплинний, коли ми його вдихаємо, як, до прикладу при ентеровірусній інфекції.

Отож, уникнути інфікування не вдалося і у дитини розвинулися симптоми гострого гастроентериту: діарея, блювання, лихоманка, спазми у животі. Дитина втрачає рідину та електроліти, при чому, не лише з випорожненнями, а й коли є підвищення температури.
Найважливішим завданням у цій ситуації є запобігти дегідратації – стану, коли організм втратив занадто багато рідини. Це непросто, особливо з дитиною, яка блює, але доклавши зусиль та заручившись підтримкою Вашого лікаря, необхідно забезпечити дитині адекватне відпоювання. Це – основа, від якої залежить успіх лікування.
Перш за все потрібно правильно підібрати розчин з електролітами для регідратації: осмолярність його повинна бути в межах 200-250 ммоль/л (ідеально 245 ммоль/л), він має включати глюкозу, натрій, калій, хлорид та цитрат.
Відпоювання складається з двох фаз: власне регідратації та фази підтримки.
Фаза регідратації – це відпоювання в перші 4 години, коли дефіцит рідини повинен бути відновленим максимально швидко. Це дуже важливий етап. Об’єм розчину залежить від ступеня дегідратації та віку дитини, орієнтовно 50-100 мл/кг (це визначить лікар). Для того, щоб не перевантужавти шлунок рідиною та не провокувати блювання, дитині пропонується по одній чайній ложці (5 мл) кожні 1-2 хвилини. Крім того, на кожен епізод рідких випорожнень додається рідина з розрахунку 10 мл/кг, а на епізод блювання – 2 мл/кг.
А якими ж, зрештою, є симптоми дегідратації?
– Відчуття спраги
– Сечовиділення зменшилися за частотою
– Колір сечі став темніший
– Сухі слизові оболонки, губи
– Плач без сліз
– Відчуття втоми
– Відчуття запаморочення, головокружіння
– Запалі очі
– Запале тім’ячко
Якщо, попри всі зусилля, забезпечити достатнє надходження рідини не вдається, і наведені симптоми все-одно розвиваються, тоді дефіцит рідини доведеться відновлювати в стаціонарі шляхом внутрішньовенного введення.

Наступна фаза підтримки настає після того, як дефіцит рідини відновлено, і спрямована на подальшу підтримку організму і забезпечення достатньої кількості рідини. Після кожного рідкого випорожнення дитині пропонується 10 мл/кг розчину.
Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, продовжують отримувати грудне молоко поруч з розчинами для регідратації під час обох фаз.

А як щодо дієти?
Міжнародні організації, такі як CDC, ESPGHAN, пропонують відновлення харчування згідно віку, як тільки регідратація завершена. Перевага надається комплексним вуглеводам, нежирним сортам м’яса, йогурту, фруктам, овочам, а от легкозасвоюваних вуглеводів та вільного цукру варто уникати.

Ростіть здорові та веселі, і нехай ніякі кишкові інфекції не псують діткам літо!

Автор тексту: педіатр Юлія Лісовська
#upcenter
#centerup
#medicalcenterup
#винникидлятебе
#медичнийцентр